بایدها و نبایدها در سفر به ترکیه

ترک‌ها مانند بسیاری از مردم منطقه‌ی خاور میانه بسیار مهمان‌نواز و مهربان هستند. بهتر است در مواجهه با آنها مواردی را رعایت کنید:

اگر دعوت کسی به خانه‌اش را پذیرفتید، حتماً چیزی به عنوان هدیه‌ با خود ببرید. یک دسته گل یا یک بسته شکلات یا چیز دیگر. دست خالی نروید و حتماً کفش‌های خود را بیرون خانه دربیاورید مگر این که سبک زندگی میزبان‌تان طور دیگری باشد.

مردم ترکیه برای افراد مسن احترام زیادی قائل‌اند و در اتوبوس و مترو صندلی خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند. این در ایران هم وجود دارد ولی در ترکیه بیشتر دیده می‌شود. علاوه بر افراد مسن، خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که کودکی همراه دارند نیز از اولویت در نشستن برخوردارند.

هنگام سلام یا ادای احترام به افراد مسن‌تر، کمی خم‌شدن معمول است.

استفاده از برخی لغات ترکی در سفر به این کشور (مثل هر کشو دیگری)، بسیار در رفتار مردم تاثیرگذار است. اگرچه انتظاری نیست که زبان آنها را یاد بگیرید چرا که اصلاً زبان ساده‌ای نیست. مردم ترکیه به لحن تلفظ لغات ترکی توسط خارجی‌ها نمی‌خندند.

ترک‌ها بسیار ملی‌گرا هستند و شخصیت‌هایی همچون «آتاترک» برای آنها بسیار مورد احترام هستند. از هرگونه عملی که مصداق توهین به این شخصیت‌هاست خودداری نمایید.

از صحبت در مورد مسائل سیاسی مانند «نسل‌کشی ارامنه»، جدایی‌طلبان کرد و یا مناقشه‌ی قبرس خودداری کنید. صحبت در مورد مسائلی که در یک کشور حساسیت ایجاد می‌کند قطعاً کار اشتباهی است.

در اتوبوس و مترو مکان‌هایی برای معلولین تعبیه شده‌است. توجه نمایید که در صورت ورود معلول، اگر در چنین جایی قرار دارید، مکان مورد نظر را ترک نمایید.

گذر از گیت مترو و یا مترو، با دقت بیشتری در ترکیه نظارت می‌شود. از هرگونه عبور غیرمعمول به شدت خودداری فرمایید.

در مترو و یا اتوبوس (به غیر از ترن برقی مرکزی شهر استانبول) حمل مقداری بار و یا چمدان معمولا با مشکل مواجه نیست، اما سعی کنید در صورت همراه داشتن چمدان گوشه‌ای را انتخاب و کمترین جای ممکن را اشغال نمایید. همین‌طور، با اجازه از مأمور گیت، می‌توانید از قسمتی که متعلق به معلولین است عبور نمایید. باید در نظر بگیرید که در این صورت باید بعد از کارت زدن به اندازه یک نفر چرخانک یکی از گیت‌ها را بچرخانید تا عبور شما در سامانه محاسبه شود. ممکن است مأمور ایستگاه با شما مساعدت کرده و اجازه‌ی استفاده از آسانسور را نیز به شما بدهد.

شماره‌ی تلفن ۱۱۲ را به خاطر بسپارید تا در صورت نیاز به آمبولانس، بتوانید سریعاً اقدام کنید.