انواع اقامت‌گاه در ایران

یکی از مهم‌ترین مسائل در هر سفری با هر هدفی، اقامت می‌باشد. هرچند که شاید سفر، همان‌طور که در معنای این واژه هم نهفته است، زمانی برای توقف نباشد؛ اما در هر سفری و در هر مقصدی، حداقل شب‌هنگام، نیاز به استراحت زیر یک سقف داریم. شاید بسیاری از گردشگران این بخش را حتی جزو سفر به شمار نیاورند. اما گاهی در هتل یا هر نوع اقامت‌گاهی هم ممکن است اوقات خوشی را سپری کنید. حتی انواعی از اقامت‌گاه‌ها هستند که خود، تجربه‌ای جذاب و آن‌قدر بی‌همتا محسوب می‌شوند که می‌توانند بخش مهمی از سفر یا حتی هدف اصلی آن را تشکیل بدهند. مانند اقامت‌گاه‌های سنتی و بومگردی که در ادامه شرح داده خواهدشد. علاوه بر هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و مهمانسراها، انواع مختلفی از اقامت‌گاه‌ها با جذابیت‌های متفاوت با توجه به شرایط فرهنگی، جغرافیایی و اقلیمی در نقاط مختلف ایران وجود دارند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

هتل‌آپارتمان

هتل‌آپارتمان‌ها دارای اتاق‌هایی با وسائل و مبلمان کامل و امکانات سرگرمی و غیره همانند اتاق‌های هتل. اما فرق اصلی آنها با هتل در این است که آشپزخانه و امکانات آشپزی دارند. گفتنی است که اتاق‌های هتل‌آپارتمان نیز مانند هتل دارای سرویس نظافت هستند. این نوع اقامت‌گاه‌ها برای اقامت‌های طولانی‌مدت و کسانی که می‌خواهند در ایام سفر کمابیش راحتی خانه‌ی خود را داشته‌باشند مناسب است.

اقامت‌گاه‌های سنتی

اقامت‌گاه‌های سنتی، مکان‌هایی هستند که طبق سنت‌های و رسوم مردم محلی و معماری و سبک زندگی آن منطقه طراحی می‌شوند. برخی از این اقامت‌گاه‌ها در شهرها و روستاهای نقاط مختلف ایران وجود دارند که دارای قدمت چند دهه تا چند صد سال هستند. این عمارت‌ها مورد بازسازی قرار گرفته و در مواردی امکانات جدیدی، با حفظ هویت سنتی، به آنها اضافه شده‌است. نمونه‌های چنین اقامت‌گاه‌هایی در کاشان (برخی خانه‌های تاریخی)، یزد (اقامت‌گاه‌های بافت تاریخی شهر)، اصفهان (هتل عباسی)، شهرها و روستاهای اطراف این شهرها (اقامت‌گاه خالومیرزا در عقدا، در نزدیکی یزد) و نقاط دیگر وجود دارند. اقامت در یک اقامت‌گاه سنتی تجربه‌ای ناب است که نباید آن را از دست داد.

اقامت‌گاه‌های بومگردی

یکی دیگر از انواع اقامت‌گاه‌ها که خود می‌توانند مقصدی برای گردشگری باشند، اقامت‌گاه‌های بومگردی هستند. این اقامت‌گاه‌ها سازه‌هایی هماهنگ با جغرافیا، فرهنگ، آداب و رسوم، اقلیم و سایر مشخصات منطقه هستند و می‌توان برای آشنایی با حال‌وهوای یک منطقه‌ی خاص یا تجربه‌ی زندگی در آنجا چنین اقامت‌گاه‌هایی را مد نظر قرار داد. اقامت‌گاه‌های بومگردی در نقاط مختلف برای تجربه‌ی زندگی در دل کویر، در جنگل‌ها، در میان عشایر و … وجود دارند که می‌توانند تجربه و خاطره‌ای بی‌نظیر برای گردشگران بسازند.